EXCLUSIVE: wywiad z Buki

Dzień dobry~~ Przepraszam z atak długą nieobecność, choć już dość dawno temu miałam dla Was coś naprawdę ekstra :) Ale przygotowania do sesji dają po uszach, że tak się wyrażę, aby nie powiedzieć bardziej dobitnie... Dziś chcę Was zaprosić do przeczytania wywiadu, którego udzielił mi youtuber, którego bardzo lubię i jeśli go nie znacie, koniecznie wpadnijcie na jego kanał: KLIK! oraz na fanpage: KLIK!
Mam nadzieję, że wywiad, którego udzielił mi Buki zachęci Was do zapoznania się z jego twórczością :) Serdecznie zapraszam! 
I chwila na autoreklamę, zapraszam też na swoją stronę: KLIK!
Buki

1.Witam Cię bardzo serdecznie i dziękuję, że zdecydowałeś się udzielić mi wywiadu – pozwól, że oddam Ci w całości pierwsze pytanie, proszę opowiedz o sobie :)
Buki: Hej, cała przyjemność po mojej stronie. Jestem studentem drugiego roku Politechniki Wrocławskiej i w wolnym czasie prowadzę kanał YouTube na którym od ponad 4 lat dzielę się swoimi opiniami i przemyśleniami związanymi głównie z mangą i anime.

2.Czy na samym początku możesz pokrótce przedstawić, o czym jest Twój kanał, co można na nim znaleźć?
Buki: Rozwijając powyższą odpowiedź, ostatnimi miesiącami skupiłem się nie tyle na ocenie czy analizie japońskich komiksów i animacji, a roli informacyjnej to znaczy, że głównym tematem moich filmów były gorące nowinki z Japonii niezawierające za wiele mojej opinii. Obecnie kanał przechodzi przez lekką przebudowę i moim celem jest rozwinięcie zaniedbanych od dawna segmentów recenzenckich, więc nowe filmy będą jeszcze bardziej eksplorować temat anime.
3.Obecni na Tsuru Japan Festival poznali już Twoją historię początków zainteresowania anime, ale czy mogę prosić, abyś pokrótce przedstawił ją jeszcze raz?
Buki: Uczestnicy panelu dobrze wiedzą, że z moim poznaniem anime wiąże się wiele historii, ale najłatwiej opisać mi je jako przypadkowe spotykanie osób dzielących tą samą pasję przez co chcąc nie chcąc pogłębiałem ją jeszcze bardziej.

4.Czy mógłbyś przybliżyć historię początków Twojego kanału?
Buki: Zazwyczaj początki bywają trudne i mój kanał nie był od tego wyjątkiem. Zaczynałem od bardzo słabych „recenzji” popularnych anime, które dzięki facebookowym fanpage i grupą powolutku zdobywały swoją publikę.

5.Na kanale znajdziemy dużo materiałów o anime i mandze, ale też o serialach oraz luźne vlogi, unboxingi paczek z mangami (również z gadżetami od lootanime i crunchyroll), czemu zdecydowałeś się właśnie na taki przedział tematyczny, skąd pomysł na prowadzenie kanału o takiej tematyce?
Buki: Kilka lat temu byłem zafascynowany włącznie mangą i anime, więc chciałem podzielić się swoją opinią o dziełach z tej tematyki. Z czasem poznawałem lepiej inne dziedziny rozrywki jak filmy czy seriale i także zacząłem o nich mówić gdy tylko poczułem się pewniej na „nowych” terytoriach.

6.Czy dawniej kanał miał inną formę, skupiał się na innej tematyce, niż obecnie?
Buki: Myślę, że można tak to ująć. Aby funkcjonować na YouTube trzeba często kombinować z rodzajem i formą prezentowanych przez siebie treści tak aby nie tylko rozwijać swój kanał, ale także utrzymać widownie, którą się do tej pory zdobyło. Dawniej tematyką były tylko anime, teraz jest nią wszystko na co mam ochotę.

7.Buki – to pseudonim, skąd wziął się pomysł?
Buki: „Buki” to ewolucja moich pseudonimów, których używałem w grach. Wyglądało to mniej więcej w ten sposób: Bukaj -> Bukai -> Buki

8.Pracujesz sam czy z grupą ludzi, czy może czasami crossujesz się z innymi youtuberami?
Buki: Pracuje sam, ale raz na jakiś czas zdarzy mi się nagrać wspólny materiał z innym twórcą.
9.Czy możesz przedstawić jak działa proces tworzenia filmów, które później pojawiają się na kanale?
Buki: Nie mam stałego schematu produkcji swoich filmów. Kiedy mam ochotę stworzyć coś według mnie dobrego to rozpisuje sobie dokładnie co chcę w filmie przekazać, kiedy chcę powygłupiać się przed kamerą lub po prostu mam potrzebę aby nagrać film bez większego przygotowania to to robię.

10.Na kanale pojawia się regularnie kilka serii różnych filmików – które najchętniej kręcisz?
Buki: Najchętniej nagrywam filmy niewymagające przygotowania, ponieważ są proste w realizacji, a spontaniczność i moje żarty potrafią czasami wynagrodzić niższy poziom merytoryki (albo jej brak). Najchętniej jednak publikuje te filmy dokładnie przygotowane, ponieważ zawsze jestem ciekaw jak odbierze je moja widownia.

11.Co jest najprzyjemniejsze, a co najtrudniejsze w przygotowaniu materiałów, które później lądują na kanale?
Buki: Najtrudniejszym dla mnie jest zmuszanie się do nagrywania. Dla wielu może wydawać się to dziwne, ale zajawka podczas której mogłem nagrywać codziennie filmy zniknęła w momencie rozpoczęcia studiów. Od tamtej pory staram się nagrywać wyłącznie, kiedy mam ochotę, a to przekłada się na mniejsze zarobki, ograniczanie sobie zasięgów i czasami złość widzów, którzy preferują regularne, ale mniej ambitne treści. Najprzyjemniejszym momentem jest ostatnie kliknięcie publikujące przygotowany film, to tak jak czekanie na reakcje znajomych po wstawieniu świetnego zdjęcia na Facebooku.

12.Po założeniu kanału, nagraniu i wrzuceniu pierwszych filmów, było łatwo czy raczej ciężko zdobyć pierwszych, stałych widzów?
Buki: Tak jak opisałem to we wcześniejszych odpowiedziach poprawnie wykorzystałem Facebooka, aby zdobyć pierwsze subskrypcje, nie zmienia to jednak faktu, że droga do prawie 70000 widzów zajęła mi tak dużo czasu, że gdybym wybrał inną tematykę to mógłbym być co najmniej 2 razy popularniejszy.

13.Poza kanałem, masz fanpage na Facebooku, Instagrama, aska (a także sklep z koszulkami) – czy dzięki kontom na tych portalach, grono odbiorców, widzów ciągle się poszerza? Czy może jest inaczej – to dzięki kanałowi ludzie chętniej odwiedzają portale, na których masz konta?
Buki: W czasach, kiedy Facebook ucina zasięgi, YouTube sam usuwa subskrypcje na odwiedzanych przez nas kanałach sam nie wiem jaką rolę pełnią dla mnie social media. Na początku służyły do lepszej promocji treści, teraz wydaje mi się, że z trudem utrzymują odbiór, który dawniej oferowały bez większego wysiłku. Zdecydowanie na takich portalach/aplikacjach jak instagram czy snapchat mam bliższy kontakt z widzami i mogę podzielić się z nimi bardziej prywatnymi momentami niż na YouTube czy fanpage.

14.Czy negatywne opinie, nieuzasadnione hejty sprawiają, że masz ochotę przestać nagrywać filmy?
Buki: Kiedyś bardzo przejmowałem się hejtami czy bezpodstawną krytyką, teraz natomiast spływa to po mnie jak woda po gumowej kaczce. Na konstruktywną krytykę najpierw potrafię się zezłościć (taki niestety mam charakter, ale pracuję nad tym!), aby po czasie ją docenić i zrozumieć, że twórca komentarza wcale nie chciał mnie obrazić, a po prostu pomóc.

15.Czy jest jakiś youtuber, którego podziwiasz, który jest dla Ciebie wzorem?
Buki: Jest wielu twórców których lubię i niektórymi się inspiruję, ale na dzień dzisiejszy wspomnieć chciałbym o dwóch na filmy których codziennie czekam z niecierpliwością. Pierwszym jest MocnyVlog, którego uwielbiam za luźne i miłe podejście do życia oraz brak „wielkiej spinki” zaistnienia na YouTube, a drugim jest nie kto inny jak PewDiePie, który pomimo tysiąca wstawionych filmów, kontentu daily, nadal potrafi zaskoczyć, rozbawić czy umilić czas.

16.Czy są jakieś kanały, yutuberzy, których chciałbyś polecić?
Buki: Może do wcześniej wymienionych dodam 10, których uwielbiam oglądać, ale z góry zaznaczę, że jest ich o wiele, wiele więcej. A więc: Brutal, Dem3000, quaz9, UrAvgConsumer, Kuba Klawiter, Ichabod, UncleMroowa, Hiroyuki Terada - Diaries of a Master Sushi Chef, Dafuq, Anna Szlęzak.

17.Jesteś zadowolony z tworzonych filmików czy może chciałbyś coś w nich zmienić?
Buki: Z niektórych tak z innych nie, ale pracuję nad tym aby być zadowolony ze wszystkich, które publikuję.

18.Jak zapatrujesz się na przyszłość, w kwestii rozwoju kanału?
Buki: Przemyślałem sobie jaki kanał o tematyce mangi i anime chciałbym oglądać i teraz pracuję nad tym, aby mój stał się właśnie takim kanałem.

19.Twoim zdaniem, czy warto prowadzić kanał na YouTube?
Buki: To zależy czego oczekujemy od YouTube. Czy warto nagrywać filmy? Czy warto rysować? Czy warto śpiewać? Dla mnie to tylko rodzaj wyrażania siebie, bo wbrew temu, co często mówi się o YouTuberach to zdarzają się jednostki, które ciężką pracą tworzą swoje produkcje. Zawsze warto zacząć aby sprawdzić czy ta forma nie odpowiada nam chociażby do samorealizacji.

20.Czy masz może jakieś rady dla ludzi, którzy chcą zacząć nagrywać?
Buki

Buki: Zadbajcie o akceptowalną jakość mikrofonu i po prostu zacznijcie nagrywać.

21.Co Cię najbardziej denerwuje, irytuje na YouTube?
Buki: Kiepskie zarobki mniejszych Twórców w Polsce i fakt, że najpopularniejsze i najbardziej pożądane filmy są zazwyczaj bardzo słabe.

22.Czy poza prowadzeniem kanału, masz inne hobby?
Buki: Poza czytaniem mang i oglądaniem anime lubię też zgłębiać się w temat filmów i seriali.

23.Bywasz na konwentach, lubisz tego typu imprezy?
Buki: W przypadku konwentów m&a pojawiam się tylko tam gdzie twórcy imprezy mnie zaproszą, a na pozostałe imprezy, póki co nie jeździłem, ale planuję zacząć.

24.Czy można będzie Cię spotkać w najbliższym czasie na konwencie?
Buki: Tsuru Japan Festival 2017 najprawdopodobniej.

25.Jeśli ktoś nigdy nie był na konwencie, w jaki sposób byś go zachęcił do przyjechania na taką imprezę?
Buki: Nie wiem czy zachęcanie go do jeżdżenia na konwenty to taki dobry pomysł, jeszcze mu się spodoba i wpadnie w złe towarzystwo... A tak naprawdę to każdy od konwentów może oczekiwać czegoś innego i na miejscu osoby, która w życiu nie odwiedziła takiej imprezy przyszedłbym chociażby na chwilę sprawdzić z czym to się je.

26. Który konwent najlepiej wspominasz?
Buki: Nie mam takiego konwentu.

27.Czy jest coś, co Cię zraża do jeżdżenia na konwenty?
Buki: Monotematyczność paneli oraz wielu uczestników w młodym wieku. Chociaż po chwili namysłu wiek sam w sobie nie jest wyznacznikiem zachowania, po prostu więcej młodszych niż starszych uczestników imprezy potrafi zachowywać się w nieodpowiedni sposób.

28.Oprócz mang, lubisz czytać książki?
Buki: Rozpoczęcie czytania nowej książki przychodzi mi z niezwykłą łatwością. W wielu przypadkach przez pierwsze rozdziały "jaram się" jej zawartością, ale niestety nieczęsto udaje mi się wytrwać do końca. Wydaje mi się, że czytam książki za bardzo "na raty" przez co po dłuższej przerwie nie mam ochoty do nich wracać.

29.Czy masz ulubionych autorów mang lub książek?
Buki: W książkach aż tyle nie siedzę aby wytypować ulubionych pisarzy, ale z mangaków to definitywnie Naoki Urasawa, Kentarou Miura, Yoshihiro Togashi, Hiromu Arakawa i chociażby Chuuya Koyama.

30.Masz jakiś ulubiony film, serial albo anime?
Buki: Ostatnio na miejsce mojego ulubionego serialu awansowali Wikingowie, polecam z całego serca.

31.Wolisz anime czy animowane filmy, produkowane przez np. DreamWorks, Pixar albo Disneya?
Buki: Wolę anime, do tych amerykańskich filmów animowanych zazwyczaj nie udaje mi się przekonać.

32.Jakiej muzyki słuchasz? Czy ona w jakiś sposób nastraja Cię do pracy, poprawia nastrój, inspiruje
Buki: Słucham muzyki z filmów, seriali i anime. Nie jestem wielkim fanem muzyki, mógłbym spokojnie bez niej żyć. Podczas pracy lubię ciszę, ale jeżeli mam już czegoś posłuchać to zazwyczaj jest to spokojny i inspirujący soundtrack z anime np. z Orange czy Shigatsu wa Kimi no Uso.

33.Czy masz ulubione zwierzę? Niekoniecznie z naszego świata, ale może z anime, filmu czy gry
Buki: Nie mam.

34.Masz jakieś plany na najbliższą przyszłość?
Buki: Zmieniam kontent codzienny na rzecz 2-3 filmów tygodniowo, ale na poziomie zadowalającym mnie oraz widzów. Biorąc pod uwagę algorytm YouTube to idę w ten sposób pod prąd, ale zauważyłem, że duża regularność wstawiania filmów zabija kreatywność.

35.Czy na zakończenie zechciałbyś coś dodać?
Buki: Manga i anime to świetne hobby, jego fani potrafią być naprawdę w porządku ludźmi, więc wszystkim czytającym życzę aby ta japońska pasja ich łączyła, a nie dzieliła. Przy okazji dziękuję za wywiad i wybacz, że musiałaś tyle czekać na moje odpowiedzi.
Ja również bardzo dziękuję ;) I życzę Ci Buki powodzenia w dalszej karierze - do 100.000 subów już niedużo brakuje, a do miliona będzie już z górki! Wszystkich zainteresowanych zapraszam na kanał Bukiego: KLIK! oraz na stronę: KLIK!

Komentarze

 1. Aż skomentuje xD
  Świetny wywiad i gratki Mirelko!
  Do Bukiego pewnie już nic mnie nie przekona ale samą pracę i jego i Twoją podziwiam.
  //A.Kato

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za wywiad.
  Dużo się dowiedziałam o jednym z moich najbardziej cenionych YT ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Najchętniej nagrywam filmy niewymagające przygotowania, ponieważ są proste w realizacji, a spontaniczność i moje żarty potrafią czasami wynagrodzić niższy poziom merytoryki" - to w jakimkolwiek filmie jest choć odrobina meteorytyki u człowieka ze stwierdzeniami - wszystko płonie, ludzie wolą oryginalną trylogię bo nostalgia i inne równie genialnymi przemysleniami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak blisko (mieszkamy niedaleko we Wrocławiu) a nie wiedziałyśmy o takim super kanale na YT :) Wpadniemy w wolnym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mirella Świetny wywiad, jak zwykle pytania na poziomie. :D
  Gorąco Pozdrawiam Fejwsi.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

EXCLUSIVE: wywiad z Growchu

EXCLUSIVE: wywiad z CandyPie

EXCLUSIVE: wywiad z Inioli

Przyjaciele i znajomi :)