EXCLUSIVE: wywiad z Negai Kirameki Fotografia

Dziś mam przyjemność przestawić Wam wywiad, którego udzieliła mi utalentowana i wspaniała pani fotograf, znana w fandomie jako Negai Kirameki Fotografia, kliknijcie w link, aby zobaczyć jej prace i polubić stronę - KLIK!
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z wywiadem! 
Negai Kirameki Fotografia
1. Witam Cię serdecznie! Bardzo się cieszę, że zgodziłeś się na udzielenie mi wywiadu. Pozwól, że oddam Ci w całości pierwsze pytanie, proszę, opowiedz o sobie :)

Negai: Hej! Mam nadzieję, że przerobisz moje wypowiedzi na bardziej czytelne i nadające się do publikacji.. A więc jestem Negai. 18-letnią fotografką amatorką. Jestem bardzo dziwną i niecodzienną osobą, co potwierdzi każdy z mojego otoczenia... Może to przez biżuterię (a nawet ubiór..) na bazie oczu? Tak, oczu! Spinki we włosach, bransoletki, kolczyki (niektóre nawet sama staram się robić) a nawet sukienka... Popylam tak nie tylko na Woodstocku czy konwentach, ale na co dzień, do szkoły, również. Jednakże nie myśl o mnie źle! Na ślub, czy inną uroczystość umiem się ubrać bardziej stosownie... Wtedy mam tylko minikapelusik we włosach ;P
Co by tu jeszcze.. Lubię czytać książki, przede wszystkim czytuję – Stephena Kinga, Deana Koontza, Harlana Cobena, Grahama Mastertona, co mogło pogłębić moją miłość do takich a nie innych ujęć, czy stylu.
W tymże roku, 2016 miałam swój pierwszy wernisaż. „Człowiek. Oblicza”. Wystawa odbywała się w Orzeszu, mimo to, każdego dnia jadąc do szkoły (Rybnik) widziałam komunikat wyświetlający się na monitorach w autobusach w moim mieście, przedstawiający plakat mojej wystawy. Przyjemnie motywujące doświadczenie ^-^
Negai Kirameki Fotografia
2. W sieci i fandomie m&a jesteś znana jako „Negai Kirameki Fotografia” - skąd pomysł na taką nazwę, taki pseudonim?
Negai: Chciałam mieć jakiś pseudonim artystyczny, który nie będzie się powtarzał, a zarazem będzie pasował do jakichś moich poglądów czy przekonań. Przesiedziałam kilka godzin ze słownikami do japońskiego, z tłumaczami i tak dalej.. I znalazłam! Negai, oznacza modlitwę, prośbę, ale mnie chodzi o zapis Nadzieja. Kirameki znalazłam w jednym anime, bodajże.. Shigofumi. Listy do zmarłych, było to chyba nazwisko głównej bohaterki. Kirameki – blask. Czyli pisząc łącznie.. Negai Kirameki – Blask Nadziei.

3. Od kiedy interesujesz się fotografią?
Negai: Fotografią zaczęłam się interesować mniej więcej w tym samym czasie co Japonią. Pierwsze klasy podstawówki. Pierwsze zdjęcia wykonywałam telefonem, najlepsze jest to, że gdy teraz je przeglądam, niektóre naprawdę dobrze wyszły, mimo sprzętu! Później, jak nazbierałam, miałam swój pierwszy aparacik, kompakt. Mama widząc, że biorę to na poważnie, kilka lat później zrobiła mi prezent – lustrzankę! Do obecnej chwili (październik, 2016) wszystkie zdjęcia na moim fanpage'u są nim wykonane. Ile ten aparat ze mną przeżył.. Szalonych wycieczek, wspinaczek po górach, zdjęć w rzekach, mój pierwszy Woodstock, konwent,i wiele wiele innych!
Dosłownie wczoraj, kupiłam bardziej zaawansowany sprzęt, pełną klatkę, nie umiem się doczekać pracy z nim na sesjach ♥
Negai Kirameki Fotografia

4. Dlaczego zdecydowałaś się pracować z cosplayerami i cosplayerkami?
Negai: Wykonuję fotografię raczej nietuzinkową. Znaczy się, zwykłe portrety również wykonuję, czy inne zlecenia.. Ale głównie, hobbystycznie, zdjęcia muszą być ''inne''. Po mojej stronie myślę, że to widać. Na miarę swoich możliwości próbuję tchnąć duszę w moje fotografie. Przede wszystkim skupiam się na oczach modela. Cosplayerzy są dla mnie sami w sobie chodzącą inspiracją. Te stroje, makijaże.. Są jak aktorzy. Gotowi do zdjęcia, wystarczy z nimi nawiązać rozmowę, najczęściej sami mają pomysł na to jak chcą się pokazać, mają pomysł jak zapozować. Na sesjach zawsze było dużo śmiechu, ciepła, nie było żadnego stresu czy nieporozumień. A efekty są co najmniej zadowalające!

5. Czy ciężko jest zorganizować sesję fotograficzną?
Negai: Pytania są bardzo poważne.. Pamiętajmy, że stale się uczę, jestem dopiero w technikum!
Hmm i tak i nie. Mam bardzo bujną wyobraźnię i obszerne pomysły. Niestety na chwilę obecną nie mogę ich jeszcze realizować.. Staram się na ile mogę. Niestety najczęściej jest to okrojone. Ale jakieś drobne rekwizyty, zawsze da się zorganizować. Jeśli chodzi o sesje studyjne – muszę załatwić wynajem studia w szkole. Jeśli plener – znaleźć odpowiednią scenerię. Jeśli jest zimno, zadbać, żeby model się nie przeziębił, nie marzł.. A jeśli trafiam na naprawdę dzielnego, również biegam w krótkim rękawku, żeby nie cierpiał sam, w końcu współpraca, prawda? Większość zależy od modela, czy ma pomysły, czy jest otwarty na propozycję. Moja przyjaciółka – Malwinka (którą serdecznie pozdrawiam! ♥) jest moją 'osobistą makijażystką', wykona każdy, nawet najbardziej odjechany makijaż, czy rysunek o jaki ją poproszę ^-^ A zarazem często mi wiernie pozuje!
Tak naprawdę, spotkać się w wyznaczonym miejscu, nawet z jakimś przebraniem umie każdy. To od ludzi zależy przebieg tej sesji, i rzecz jasna efekty :)
Negai Kirameki Fotografia
6. Czy możesz pokrótce opowiedzieć, jak wygląda prowadzona przez Ciebie sesja fotograficzna?

Negai: Nie mam jakiegoś schematu. Każda sesja jest inna, bo są na niej inne osoby. Najpierw nawiązuję kontakt z osobą fotografowaną, poznaję ją trochę, jej zainteresowania, jakieś lęki.. Ludzie zazwyczaj nawet nie pytani mocno się przede mną otwierają, a ja staram się ich nie zawieść, mam nadzieję, że mi to wychodzi. Dopracowujemy szczegóły, jakiś makijaż, dobieramy ubiór, obiektywy, czasami to trwa naprawdę długo, jest to spowodowane wybuchami śmiechu ;P I pracujemy.. Czasem wystarczy powiedzieć coś związanego z zainteresowaniami tej osoby, imię ukochanej/go, aby wywołać uśmiech, staram się, żeby model się nie krępował i pozował tak jak się czuje dobrze.
Aczkolwiek... Niekiedy sesje ze mną są ciężkie. Jedna dziewczyna wyznała mi, że boi się ciemności. O dziwo zgodziła się na sesję, właśnie bazującej na jej lęku. Ciemne oświetlenie, cała na czarno, w czarnej szacie.. Ale w oczach widać wszystko. Pokazanie ludzkich emocji na podstawie oka? Wykonane. Modelka na szczęście też była zadowolona.

7. Którą sesję najlepiej wspominasz?
Negai: Na razie jest tylko jedna sesja którą wspominam źle. Całą resztę jak najbardziej pozytywnie. Z pewnością cieszy mnie, kiedy ktoś do mnie 'wraca'. Była u mnie kiedyś na sesji, była zadowolona i wróciła na zdjęcia, czy może być coś bardziej motywującego? ♥
Negai Kirameki Fotografia

8. Na ile ważne są umiejętności fotografa, a na ile dobry sprzęt?
Negai: Sprzęt jest oczywiście ważny, bo stawia ograniczenia jakościowe, techniczne. Ale to fotograf jest najważniejszy. Pozwolę sobie zacytować ''Geniusz z kamieniem pokona nowicjusza z shurikenem'' . Liczy się 'wzrok' fotografa, na co zwraca uwagę, co dostrzega, jak postrzega, jego kadry, jego priorytety na zdjęciach. Pstryknąć zdjęcie może każdy. Ale przemyśleć je, zakomponować, pokazać coś tak jak się to widzi – to już cięższy orzech.

9. Czy masz swoje ulubione zdjęcia?
Negai: A Ty masz ulubioną książkę, mangę? Rany, to jak wybieranie najbardziej kochanego dziecka, nie powinno się o takie coś pytać! ;P No, załóżmy, że mam.
1) Zdjęcie Błazna, żonglującego piłeczkami. Jest to zdjęcie reportażowe, chociaż podobno na to nie wygląda. Spotkany na Woodstocku. Pamiętam, wyginałam się jak głupia, żeby uchwycić wielki młyn ze strefy allegro w tle, niestety przede mną było dużo ludzi i nie miałam wielkiego pola manewru. Na co mój Luby, (♥) , poprosił, aby zrobiono mi miejsce, bo chciałabym zrobić zdjęcie. Jak to społeczność Woodstockowa, wszyscy z uśmiechem faktycznie ustąpili mi miejsca, niektórzy nawet ustawili się w kolejce, żebym potem zrobiła zdjęcie im!

2) Portret Kasi, pokazujący połowę twarzy. Jej mocno niebieskie oko, i motyl w ustach. To zdjęcie ma dla mnie ogromne znaczenie.
3) Natalia, z cieniem krzyża na gołych plecach. Chyba moje najbardziej wymowne zdjęcie. Myślę, że opisywanie go byłoby niewłaściwe, mam nadzieję, że gdzieś tu wpleciesz moje prace, i będą mogły się same obronić

4) Zdjęcie, które tak mi się podoba kolorystycznie jak i sentymentalnie.. Nie pasuje co prawda do wyżej wymienionych, ale jest dla mnie ważne. Wykonane w Gdańsku, moje lenonki, okulary, na brzegu morza, bodajże o 5 rano, (byliśmy na wschodzie słońca), a kogo w nich widać? Parę trzymającą się za ręce, obok ,na tym elemenciku, który nie wiem jak się nazywa.. Wygląda jakby było drugie zdjęcie, jakby para była przytulona. Dziękuję Robert, za to zdjęcie, jak i jego/naszą historię! ♥
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=604389346395649&set=a.327427847425135.1073741827.100004737677660&type=3&theat
e
Negai Kirameki Fotografia
 10. Wolisz kameralne sesje czy bardziej otwarte?
Negai: Kameralne. Ani ja, ani model się nie stresujemy. Jednak im więcej ludzi, tym bardziej jest to odczuwalne. Tym bardziej, że nie lubię kopiowania. Byłam na plenerze fotograficznym, wykonywałam zdjęcie podniszczonej ławki i słyszę „Ej, idź, ona pewnie będzie miała dobre ujęcie, zrobimy takie samo, stań za nią!” .. Co prawda nie ma dwóch takich samych zdjęć, ale.. nie lepiej spojrzeć na to z innej, swojej perspektywy? Pokazać w inny sposób, w swój sposób? Chętnie doradzę, odnośnie parametrów, czy czegokolwiek, jednak nie jestem za kopiowaniem. Ono nic nowego nie wnosi, a nawet niewiele uczy :/

11. Masz może jakąś radę dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z fotografią?
Negai: Tak! Nie przejmujcie się niczym i róbcie swoje! Widzicie ciekawy kwiatek? Połóżcie się na trawie, bez względu na wzrok znajomych. Widzicie wiewiórkę? Wspinajcie się za nią na drzewo, haha ^-^ . Tak naprawdę jedyną radą jest to, żeby to robić. Im więcej robisz zdjęć i ich przeglądasz tym więcej dostrzegasz. Widzisz co jest nie tak. Co zmienić z kadrem, na co zwracać uwagę, co warto, co nie warto, wszystko się wypracowuje. Ale rozmawiaj i bierz pod uwagę (chociaż często z przymrużeniem oka!) zdanie bardziej doświadczonych. Może Ci coś mądrego doradzą.
Miałam taką sytuację.. Dodałam zdjęcie na grupie fotograficznej na facebooku, administratorka nie zostawiła na mnie suchej nitki. Naprawdę, napisała wprost, że nie powinnam zasyfiać internetu swoimi pracami. Nie obchodzi jej, że mam dopiero tyle lat, nie powinnam się podejmować już ani jednego zdjęcia. Oko, bolało, ale nie przestałam, wręcz przeciwnie. Jakieś pół roku po tej sytuacji, dostałam list na flogu (kiedyś byłam tam bardzo aktywna, niestety od wielu lat już tam nie zaglądam), bardzo obszerny list, mam niesamowite prace, zapowiadam się wspaniale, i jako administratorka pewnej grupy, zaprasza mnie do podzielenia się swoimi pracami na tej grupie na
Facebooku. TAK, to była ta grupa, ta administratorka. Przypomniałam jej wcześniejszą sytuację, niemniej nie otrzymałam wiadomości „cieszę się, że mnie nie posłuchałaś”, nie.. Zaproszenie mnie do grupy zostało anulowane, haha ;P

Tak więc.. Rób swoje, innych traktuj tylko jako podpowiedzi, nie rozkazy.
Cykaj, cykaj i jeszcze raz cykaj! W różnych oświetleniach, zrób zdjęcie ulubionego misia na każdych parametrach, w każdym oświetleniu, z każdej strony!
Negai Kirameki Fotografia

12. Bywasz na konwentach, lubisz tego typu imprezy?

Negai: Lubię, aczkolwiek mam z nimi problem. Nikt Ci tego nie powie, no, może oprócz mojego chłopaka, ale mam wielkie opory wewnętrzne, fobie, o których nie będę tu pisać. Ale I tak chodzę. Może I mnie to kosztuje trochę łez w nocy, ale nigdy nie żałuję. Zresztą.. Dałam radę na Woodstocku, z konwentem nie dam rady? Zawsze spotykam tyle wspaniałych, kontrastowych ludzi, że się to równoważy! A właśnie! Będę na Tsuru. Jak już wspominałam, mam nowy sprzęt. Zapisy na sesje na Tsuru, otwarte!~♥ Możesz to trochę rozgłośnić? Może Twoi czytelnicy się zgłoszą ♥
Oczywiście nie tylko na Tsuru, ale ogólnie w okolicach mojego miasta, Rybnika, często bywam w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu. Zaawsze mogę gdzieś dojechać. Zapraszam
✬ ✭ ✮ ✰

13. Który konwent najlepiej wspominasz?
Negai: Brzmi jakbym była na niezliczonej ilości.. A tak naprawdę byłam na garstce. Japcon 1,5, Ichigo Matsuri, Tsuru Japan Festiwal 2,3 I w tym roku idę na 4. I tyle.. Marzy mi się Magnificon, albo Pyrkon, kiedyś się odważę ^-^ 
Negai Kirameki Fotografia
 14. Czy jest coś, co Cię zraża do jeżdżenia na konwenty?

Negai: Tak, moje wewnętrzne problemy, typu agorafobia. Czasami trafi się też parę nieciekawych osób. Ale to jest naprawdę niewielki procent i nie warto się nimi sugerować. A ja staram się to pokonywać, na szczęście mam osoby, które mi w tym pomagają :)

15. Na jakich imprezach będzie można Cie spotkać jeszcze w tym roku?
Negai: Tsuru Japan Festiwal 4, niestety chyba tyle :c

16. Czy sama interesujesz się cosplayem?
Negai: Przede wszystkim pod względem zdjęć, ale tak, kiedyś siedziałam w fandomie bardzo głęboko i również coś tam tworzyłam.
Negai Kirameki Fotografia
17. Jaki był Twój pierwszy cosplay?
Negai: Była to Senna, z pierwszej kinówki Bleacha. Mama i babcia pomagały mi szyć kimono, natomiast dziadek stworzyć drugą formę miecza – shikai – Mirokumaru ;3

18. To pracochłonne hobby, ile czasu zajmuje ci przygotowanie jednego stroju?
Negai: Nie były to dopracowane stroje.. Jedynie ten pierwszy. Później raczej takie, które mogłam zrobić z rzeczy, które miałam w szafie i dopracowanie dodatków. Miku z Rolling Girl, Alicja z Alice Madness Returns (tak, w większości po prostu biegałam w sztucznej krwi ;P ) No i ten, z którego myślę, że mnie kojarzycie – zakrwawiona Yuno, biegająca z czaszką i siekierą na drugim Tsuru ;P 
Negai Kirameki Fotografia
 19. Czy jest jakiś cosplayer/cosplayerka, którą podziwiasz?
Negai: Jest masa osób, które 'obserwuję', podziwiam jednak każdego cosplayera. Są to ludzie, żyjący swoją pasją, poświęcający jej masę czasu krwi i potu, to jest niesamowite!

20. Czy zdarza Ci się, że krytyka, nieuzasadniony hejt, zniechęca Cię do tego, co robisz?
Negai: Nie będę kłamać, to zawsze boli. Jednak później, czasem po chwili, czasem po jakimś dłuższym okresie, to motywuje. Jeśli komuś się coś nie podoba – to znaczy, że coś robię, zaryzykowałam, nie siedzę w miejscu. Usłyszałam kiedyś „nie ma wrogów tylko ten kto nie wyraża siebie”, „nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi”. Zawsze ma się fanów i krytyków, tak to już chyba musi być ;) 
Negai Kirameki Fotografia
 21. Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy, jakie cosplaye szykujesz na rok 2016?
Negai: Jeden i to nie do końca cosplay. Planuję mieć perukę Yuno Gasai, ale.. Resztę mieć swojego stylu, zobaczymy co z tego wyjdzie ;P

22. Lubisz czytać mangę lub książki? Czy masz swoje ulubione tytuły, autorów?
Negai: Mang już niestety nie tyle co kiedyś, wręcz rzadko. Dobrze wspominam Osiedle Promieniste i Solanina – Inio Asano. O książkach i autorach pisałam na początku. 
Negai Kirameki Fotografia
 23. Masz jakiś ulubiony film, serial albo anime?

Negai: Serial – Supernatural ^-^
Anime.. Tak samo jak z mangami. Ogromny sentyment mają dla mnie tytuły; Natsume Yuujinchou, Mushishi, Jigoku Shoujo, Shaman King, Devil May Cry.

24. Jakiej muzyki słuchasz? Czy ona w jakiś sposób nastraja Cię do pracy, poprawia nastrój, inspiruje?
Negai: Słucham ciężkiej muzyki, rocka, metalu, ale też i ballad. Jestem bardzo koncertową osobą. Tak, daje mi to kopa ;P
Zdarzy mi się jednak posłuchać czegoś spokojniejszego, Lucy Rose, Five For Fighting, Keaton Henson.
Negai Kirameki Fotografia
25. Czy masz ulubione zwierzę? Niekoniecznie z naszego świata, ale może z anime, filmu czy gry?

Negai: Jestem psiarą! Mam rzecz jasna swojego, ale co jakiś czas zawozimy z mamą do pobliskiego schroniska karmę, koce. Mam też takie skryte marzenie.. Jak się już podszkolę trochę, planuję zrobić akcję w schronisku, czy nawet schroniskach. Zrobię zdjęcia psiakom, nie smutnym, w klatkach.. Tylko na spacerach, podczas zabaw, złapać je w powietrzu jak łapią frisbee! Myślę, że z takimi zdjęciami w katalogu będą miały większe szanse na adopcję :)

26. Masz jakieś plany na najbliższą przyszłość, którymi zechciałbyś się podzielić?
Negai: Raaany ile Ty zadajesz pytań!
Poznawać jak najwięcej ciekawych ludzi i organizować z nimi jak najwięcej sesji :D
No i zdać egzaminy zawodowe w szkole (w czerwcu mam pierwszy) i maturę za rok.. ;-; 
Negai Kirameki Fotografia
 27. Czy poza fotografią masz inne hobby?

Negai: Głupio to zabrzmi, ale uczenie się. Kocham się rozwijać, wiedzieć więcej. Może to dzięki tej niecodziennej pasji udało mi się zdobyć stypendium naukowe ;P Przede wszystkim w kierunku fotografii. Lubię czytać książki, spotykać się ze znajomymi, mam swoją ekipę koncertową, mam ekipę planszówkową, nie nudzę się, haha ;P

28. Czy na zakończenie chciałabyś coś dodać od siebie?

Negai: Bardzo Ci dziękuję za wywiad, czuję się mega doceniona i zaszczycona!
Nie wiem z jakiej strony się pokazałam, ale mam nadzieję, że tej pozytywnej.
Zachęcam do pisania do mnie, przede wszystkim w kwestii współpracy! ❤ 
A Tobie Mirelko życzę jak najwięcej sukcesów! Do następnego! ~ ♡♡♡
Negai Kirameki Fotografia
 "Uwierz, że ten, który ofiaro­wał Ci pióro, chce na no­wo odbudować Two­je skrzydła."
Ja również bardzo dziękuję za wywiad i życzę powodzenia w dalszej karierze!
A jeśli Wam zamieszczone zdjęcia się spodobały, wpadajcie na poniższe platformy, aby zobaczyć inne prace Negai:
Facebook: KLIK!
Maxmodels: KLIK!

Komentarze

 1. Dobrze, że tak młodzi ludzie mają w sobie tyle pasji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znałem tej osoby. Dziękuję, że mi ją przybliżyłaś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia robią wrażenie, a wywiad bardzo ciekawy i widać, że przemyślany. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wywiad, wielkie brawa dla Was dwóch. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy wywiad. Swoją drogą, jak taka młoda artystka robi takie prace teraz, to tylko pozazdrościć tego, co będzie za kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa rozmowa. Dziewczyna ma talent! Uwielbiam takich ludzi!

  OdpowiedzUsuń
 7. W momencie kiedy ktos za mna powiedzialby ze ej idz ona ma tam fajne ujecie to chyba odwrocilabym sie i uderzyla tego kogos lawka, haha! Zdjecia sa po prostu przecudowne a sama autorka wydaje sie byc strasznie cudowna osoba <3
  Jejku to zdjecie w ramie o kurczaczki, haha!
  Swietny wywiad Mirella <3

  Versjada

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

EXCLUSIVE: wywiad z Growchu

EXCLUSIVE: wywiad z CandyPie

EXCLUSIVE: wywiad z Inioli

Przyjaciele i znajomi :)