EXCLUSIVE: wywiad z Sarenka z Aparatem

Witam wszystkich bardzo serdecznie :) Kiedy piszę te słowa nasuwa mi się zdanie, które bardzo często słyszałam od mojego ulubionego nauczyciela historii: nowy tydzień, nowe przyjemności. Najnowszy wywiad, którym otwieram nowy tydzień, już nowy miesiąc, możecie przeczytać wypowiedzi fotografa konwentowego, znanego w fandomie oraz w sieci jako Sarenka z Aparatem – zachęcam wpaść na stronę, polubić i zobaczyć jego niesamowite prace: KLIK!

1. Witam Cię serdecznie! Bardzo się cieszę, że zgodziłeś się na udzielenie mi wywiadu. Pozwól, że oddam Ci w całości pierwsze pytanie, proszę, opowiedz o sobie :)

Sarenka z Aparatem: Również witam! Coś o sobie? Hmm, nigdy nie lubiłem tego pytania :) Mam 25 lat, mieszkam w okolicy Poznania, a m&a interesuje się od... Ciężko powiedzieć, ale już całkiem sporo lat. Ostatnimi czasy z biernego konwentowicza przerzuciłem się na fotografię, aby dać fandomowi też coś od siebie.

2. W sieci i fandomie m&a jesteś znany jako „Sarenka z Aparatem” - skąd pomysł na taki pseudonim?

Sarenka z Aparatem: W zasadzie to wszystko pochodzi od mojego nazwiska – Sarnowski. Nie wiem dokładnie kiedy ani jak to powstało, ale zostałem obdarzony ksywą „sarna” i „sarenka”, a że jestem osobą z dużym dystansem do siebie, spodobała mi się ta forma, mimo iż sporo osób myśli przez to, że jestem dziewczyną, haha. Reszta nazwy powstała podczas burzy mózgów gdy szukałem nazwy do fanpage, który został mi troszkę wmuszony :)

3. Od kiedy interesujesz się fotografią?

Sarenka z Aparatem: Mój ojciec jest fotografem, i interesował się tym od dziecka. Prawdopodobnie z tego powodu jakiś pociąg do fotografii czułem od bardzo dawna, ale na poważnie zajmuje się tym dopiero od roku.

4. Dlaczego zdecydowałeś się pracować z cosplayerami i cosplayerkami?

Sarenka z Aparatem: Uwielbiam cosplay, mam sporo znajomych cosplayerów, sam powoli też pracuję nad pewnymi strojami. Pewnego dnia znajoma zapytała mnie czy nie zrobił bym jej na następnym konwencie zdjęć, po okazało się, że na tym konwencie (Ućkon II – mój pierwszy konwent z aparatem) nie ma ani jednego dobrego fotografa. Wtedy jeszcze jedyną moją stycznością z fotografią były zdjęcia robione telefonem, ale mimo to zgodziłem się. Pożyczyłem sprzęt od taty, i porobiłem te zdjęcia na konwencie. Strasznie mi się to spodobało, i od tego czasu zacząłem focić tez na innych konwentach. Co prawda teraz patrząc na te stare foty zastanawiam się co ja w ogóle wyrabiałem, ale biorąc pod uwagę, że przed wyjazdem dostałem tylko pół godzinny instruktaż, nie było tak źle :D

5. Czy ciężko jest zorganizować sesję fotograficzną?

Sarenka z Aparatem: To zależy. Zależy od miejsca, cosplayerów i tak dalej. Największym problemem jest zazwyczaj zgranie wszystkich ludzi czasowo z dojazdem i innymi sprawami logistycznymi, aczkolwiek moje sesje są zazwyczaj nieskomplikowane, i najczęściej odbywają się podczas konwentów, tak więc nie ma z tym aż takich problemów. Czasem podejmuje się czegoś ambitniejszego (tak jak na przykład sesja z Owari no Seraph na tegorocznym Pyrkonie, gdzie musieliśmy jechać na kilka aut do ruin pod Poznaniem i gdzie bawiliśmy się efektami specjalnymi typu granaty dymne), ale zazwyczaj staram się utrzymywać sesje jak najprostsze.

6. Czy możesz pokrótce opowiedzieć, jak wygląda prowadzona przez Ciebie sesja fotograficzna?
Sarenka z Aparatem: Najczęściej przed sesją robię mały zwiad terenu, aby mniej więcej wiedzieć, co i gdzie mogę obfocić, ale sama sesja skupia się głównie na wymyślaniu/wybieraniu póz i strzelaniu zdjęć. Staram się wybierać kadry które najlepiej pasują do postaci, albo do tego co chce cosplayer. W przypadkach gdy wszyscy dobrze znają daną serię często podczas sesji najzwyczajniej w świecie rozmawiamy o tym, co focimy, wszystko po to aby nie tylko mieć dobre zdjęcia, ale tez i jak najlepiej się bawić.

7. Którą sesję najlepiej wspominasz?

Sarenka z Aparatem: Nie jestem w stanie wybrać takiej sesji :) Na pewno bardzo dobrze wspominam wszystkie sesje przeprowadzone razem z World by Hoka. Hoka jest wspaniałą osobą i zawsze dobiera do zdjęć inne wspaniałe osoby, więc foci się z nimi wspaniale. Jest natomiast sesja, z której zdjęcia najbardziej mi się podobały, i jest to jedna z moich ostatnich sesji z Kumi cosplay i Miko cosplay. Świetne dziewczyny, w cudownych strojach, jedne z moich ulubionych postaci, czego chcieć więc więcej. Fociliśmy wtedy Ram i Rem z Re:Zero, Miko była akurat w drodze na konwent, Kumi uciekała na drugi koniec polski... Ale było fajnie, i zdjęcia z tego są świetne. Bardzo dobrze wspominam tez sesję z Owari no Seraph z Pyrkonu, gdzie po raz pierwszy miałem okazje pobawić się dymem. Bardzo trudne zdjęcia, ze względu na małą ilość światła i inne czynniki, ale było fajnie.

8. Na ile ważne są umiejętności fotografa, a na ile dobry sprzęt?

Sarenka z Aparatem: Niektórych zdjęć nie da się osiągnąć na kiepskim sprzęcie. Z drugiej strony dobru fotograf zrobi dobre zdjęcia nawet kiepskim sprzętem (tutaj zawsze wskazuje na World by Hoka, ona robi niesamowite zdjęcia, a sprzęt ma naprawdę słaby), ba, nawet telefonem można zrobić genialne zdjęcia (jako przykład jedno z moich ulubionych zdjęć które zrobiłem: https://www.facebook.com/sarenkazaparatem/photos/a.1608188999432607.1073741831.1597822597135914/1690235334561306 ) Tak więc - zdecydowanie ważniejsze są umiejętności, ale dobry sprzęt ma naprawdę ogromny wpływ.

9. Czy masz swoje ulubione zdjęcia?

Tak, jedno z nich to to które podlinkowałem z poprzednim pytaniu. Bardzo lubię też to zdjęcie, zrobione na ostatnim Love: https://www.facebook.com/sarenkazaparatem/photos/a.1608188999432607.1073741831.1597822597135914/1661804997404340/
bardzo też lubi
ę zdjęcie Paina, chyba z Ryuuconu: https://www.facebook.com/sarenkazaparatem/photos/a.1608188999432607.1073741831.1597822597135914/1638163649768475
oraz większość zdjęć z mojej ostatniej sesji z Ram i Rem:
https://www.facebook.com/sarenkazaparatem/photos/a.1608188999432607.1073741831.1597822597135914/1715832538668252


 Pain
10. Wolisz kameralne sesje czy bardziej otwarte?

Sarenka z Aparatem: Lubie czasem pofocić sam na sam, lubię też focić grupki, zwłaszcza jak grupki te znają dobrze serie i są zgraną paczką. Wystarczy wtedy kazać im wczuć się w postacie i robić co chcą, a dobre zdjęcia same wpadają. Sesje grupowe są niestety bardziej męczące, to i to ma swoje plusy, ciężko mi wybrać jedno.


11. Masz może jakąś radę dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z fotografią?

Sarenka z Aparatem: Nie bać się poprosić cosplayera o zdjęcia, zacząć od „łapanek” na konwentach, poczytać trochę o podstawach kompozycji zdjęć (to jest straszne ile ja widzę zdjęć, które mogły by być naprawdę świetne, gdyby tylko fotograf znał podstawy kompozycji i np. zastosował tzw. „zasadę trzecich”), i o obróbce zdjęć. W sumie jednym z najważniejszych czynników jest obróbka, to właśnie dzięki obróbce zdjęcia nabierają tego czegoś. Często zdarza mi się, że biorę zdjęcie które wydaje się nieciekawe, ale po podstawowej obróbce w lightroomie okazuje się, że to jednak jedno z lepszych zdjęć z konwentu/sesji. Z tego tez powodu nie bójcie się robić zdjęć w rawach, i nie bójcie się włączyć trybu manualnego w aparacie. Kilka zdjęć będzie kiepskich, ale ja już się dojdzie do wprawy, to można naprawdę czynić magię.

12. Bywasz na konwentach, lubisz tego typu imprezy?

Sarenka z Aparatem: Tak, większość moich zdjęć robię właśnie na konwentach. Co prawda ostatnimi czasy mam trochę więcej sesji poza konwentowych, aczkolwiek nadal staram się odwiedzać takie imprezy zbiorowe. To jednak jest coś, czego klimatu nie idzie tak łatwo zastąpić :)

13. Który konwent najlepiej wspominasz?

Sarenka z Aparatem: Następne ciężkie pytanie :) Ogólnie najlepiej wspominam moje pierwsze konwenty, Japanicon 1 i 2. Wszystko wydawało się wtedy takie nowe, poznawałem ludzi i bawiłem się świetnie. Nadal dobrze bawię się na konwentach, ale obecnie skupiam się na zdjęciach, i mniej jest trochę tej konwentowej magii, która była na początku.

14. Czy jest coś, co Cię zraża do jeżdżenia na konwenty?

Sarenka z Aparatem: Łódź. I bramki na autostradach, albo sleeproomy oddalone o pół godziny od conplace.

15. Na jakich imprezach będzie można Cie spotkać jeszcze w tym roku?

Sarenka z Aparatem: Za chwile Fotocon, ale to bardziej impreza zamknięta. Na 1000% będę na Japaniconie, byłem na wszystkich i nie mam zamiaru żadnego opuścić, choć by nie wiem co. Co do reszty konwentów nadal nie wiem, znajomi naciągają mnie na Gakkon, ale nie za bardzo przepadam za konwentami w Łodzi.

16. Lubisz czytać mangę lub książki? Czy masz swoje ulubione tytuły, autorów?

Sarenka z Aparatem: Lubię, aczkolwiek tylko wersje papierowe. Nie przepadam za czytaniem na komputerze. Moją ulubioną mangą był jest i będzie Spice and Wolf. Jest to naprawdę świetny tytuł. Posiadam całkiem sporą kolekcję tomików mangi i light nowelki Spice and Wolf z angielskiego wydania Yen Press. Z mang bardzo lubię też To Aru Kagaku no Railgun, albo angielskie wydanie Toradory (polskie to jakiś żart). Z polskich wersji uwielbiam Welcome to the NHK – jedna z nielicznych pozycji gdzie wersja w naszym języku jest znacznie lepsza niż po angielsku – oraz Karin, taka niby zwykła komedyjka, ale naprawdę świetnie mi się to czytało. Z light nowelek bardzo lubię też serię To aru Majutsu no Index, chyba nawet przeczytałem tego więcej niż Spice and Wolfa. Z nie-japońskich „produkcji”, uwielbiałem bardzo serię Artemis Fowl, i przeczytałem też chyba wszystkie Harry Pottery, gdy byłem młodszy.

17. Masz jakiś ulubiony film, serial albo anime?

Sarenka z Aparatem: Bakemonogatari. Bezsprzecznie moja ulubiona seria, na tyle dobra, że kupiłem sobie aż kilka pierwszych tomików po japońsku. Zresztą nie tylko Bakemonogatari, bo lubię wszystkie części z serii Monogatrari, aczkolwiek ta najbardziej mi się spodobała. Z innych anime bardzo lubię wszystkie nowe Fate/. Czytałem visual novelkę i wreszcie doczekałem się dobrej adaptacji w postaci najnowszego Unlimited Blade Works, a także świetnych innych części, tak jak Fate/Zero. Jeżeli miałbym coś polecić, poleciłbym trochę mniej znane serie, takie jak Little Witch Academia, albo Ga-Rei: Zero.

18. Które z obejrzanych przez Ciebie w tym roku anime (zarówno odcinkowe jak i pełnometrażowe, jeśli oglądałeś) uważasz za najlepsze i warte polecenia?
Sarenka z Aparatem: Nie pamiętam dokładnie co widziałem w tym roku, ale ostatnio moją miłością jest seria Re:Zero kara hajimeru isekai seikatsu, zdecydowanie polecam, mimo iż główny bohater czasem mocno irytuje.

19. Wolisz anime czy animowane produkcje wytwórni takich jak Dream Works, Pixar, etc?

Sarenka z Aparatem: Zdecydowanie wole anime. Wole też odcinkowce niż wersje filmowe. Najbardziej lubię coś w formacie Katanagatari – odcinki po 40~50 minut

20. Które z przeczytanych przez Ciebie w tym roku mang uważasz za najlepsze i warte polecenia?

Sarenka z Aparatem: W tym roku cena dolara poszła w górę, i ja miałem też mniej czasu, tak więc niezbyt wiele przeczytałem. Mam co prawda stosik nieprzeczytanych mang, ale po prostu nie mam czasu. Ostatnie co przeczytałem to, o ile mnie pamięć nie myśli, Love in Hell – trzytomówka o miłości w piekle. Jest dość... dziwne, i zwariowane, ale czytało mi się to nadzwyczaj dobrze.

21. Jakiej muzyki słuchasz? Czy ona w jakiś sposób nastraja Cię do pracy, poprawia nastrój, inspiruje?
Sarenka z Aparatem: Słucham w sumie wszystkiego, ale jednak najczęściej kawałki japońskie. Uwielbiam remixy touhou i nie tylko, jedną z moich ulubionych wokalistek jest Senya (album
女神の口づけ- Megami no kuchizuke wo to miłość), ale czasem lubie posłuchać sobie też czegoś rakowego, jakieś openingi i endingi z anime, lubię. Muzyki słucham bo sprawia mi to przyjemność, w sumie tyle. W pracy jednak wolę ciszę, łatwiej mi się wtedy skupić.

22. Czy masz ulubione zwierzę? Niekoniecznie z naszego świata, ale może z anime, filmu czy gry?

Sarenka z Aparatem: Koty były, są i będą moimi ulubionymi zwierzętami.

23. Czy są jacyś youtuberzy, których filmiki oglądasz na bieżąco?

Sarenka z Aparatem: Na bieżąco jestem z serią Men at arms z kanału Awe Me, ostatnio też dużo oglądam Cody’s Lab, The Slow Mo Guys, jakiś czas temu miałem fazę na Good Mythical Morning. Czasem lubię też obejrzeć coś od bosnianbill, Evil Ted Smith czy The Wood Whisperer albo Vsauce (oj tak, uwielbiam Vsauce). Jeszcze by się tego sporo znalazło ale nie chcę przedłużać. Polskich youtuberów nie oglądam, i nie interesują mnie oni. (Wyjątkiem był chyba AdBuster, ale jego też od dawna nie oglądałem)

24. Masz jakieś plany na najbliższą przyszłość, którymi zechciałbyś się podzielić?

Sarenka z Aparatem: Plany na przyszłość, hmm? Planuje zrobić wreszcie magisterkę, i tez chyba powinienem zacząć powoli szukać jakiejś dziewczyny, żeby nie skończyć jako stary kawaler, haha.

25. Czy poza fotografią masz inne hobby?

Tak, i to nawet zbyt wiele, haha. Poza oczywistym – manga&anime – bardzo lubię Airsoft. Mam szczęście posiadać w mojej okolicy dość aktywną społeczność airsoftową tak więc nigdy się nie nudzę. Bardzo to lubię, choć to nie jest tani sport. Lubie też tworzyć propsy do cosplayu, i głównie z tego powodu zaczynam pracę nad własnym strojem, który może dam radę skończyć na Japanicon. Bardzo lubię też język japoński, i sporą część z tym związaną, uczę się go na własną rękę, i idzie mi w sumie całkiem „ok”. Poza tym na co dzień jestem informatykiem, i lubię programować.

26. Czy na zakończenie chciałbyś coś dodać od siebie?

Sarenka z Aparatem: Nadal czekam na większą ilość cosplayerów robiących coś z Kantai Collection :) Dziękuje bardzo za zaproszenie mnie do udzielenia wywiadu!

Ja również bardzo dziękuję – a wszystkich, którzy czytali wywiad, zachęcam do odwiedzenia i polubienia strony Sarenka z Aparatem: KLIK!

Już wkrótce kolejne posty i wywiady – nie przegapcie ich!

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy wywiad i fajnie się czytało :) Cosplay z księżniczką Mononoke cudowny! ^-^

    Zapraszam na kosmetyczny KONKURS na blogu Sakurakotoo! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z fotografem chyba jeszcze wywiadu nie było :D Fajnie się czytało, jak zawsze z resztą. Piękne zdjęcia :) Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

EXCLUSIVE: wywiad z Growchu

EXCLUSIVE: wywiad z CandyPie

EXCLUSIVE: wywiad z Inioli

Przyjaciele i znajomi :)