EXCLUSIVE: wywiad z Megan-Uosiu

Witam Was serdecznie, dziś mam dla Was wywiad z Megan-Uosiu, której komiks możecie przeczytać tutaj: KLIK! 
Mam nadzieję, że wywiad Wam się spodoba i serdecznie zapraszam na jej stronę: KLIK!
Megan-Uosiu
1. Witam Cię serdecznie na moim blogu i serdecznie dziękuję, że zgodziłaś się udzielić mi wywiadu – pozwól, że oddam Ci w całości pierwsze pytanie, proszę, opowiedz o sobie?
Megan-Uosiu: Cześć, jestem Megan Uosiu. Jestem polską rysowniczką. Pracuję na zlecenie jako grafik i ilustrator, a kiedy nie mam pracy, rysuję komiksy (czyli prawie zawsze).
2. Czy możesz przybliżyć Nam genezę Twojego pseudonimu?
Megan-Uosiu: Gdy zakładałam sobie konto na Oekaki na Smoczym (oekaki.pl) - "Meg" było już zajęte, więc dołożyłam dwie literki i wyszło "Megan". Potem, kiedy zakładałam konto na DeviantArcie - "Megan" było zajęte, więc dołożyłam "Uosiu". Ja i moja rodzina byliśmy w tym czasie wielkimi fanami łosi i jeździliśmy je oglądać do Parków Narodowych w całej Polsce.
3. To może na początek opowiedz, jak to się zaczęło, w jakich okolicznościach zainteresowałaś się rysowaniem?
Megan-Uosiu: Kiedy miałam jakieś 2 lata po raz pierwszy trzymałam kredkę w ręku. Inni ludzie po okresie przedszkolnym przestają rysować - a ja wręcz przeciwnie - zaczęłam robić to coraz częściej.
Megan-Uosiu
4. Rysowanie dla Ciebie to hobby czy raczej życiowa pasja, z którą wiążesz przyszłość?
Megan-Uosiu: To drugie...?
5. Czy planujesz w przyszłości zająć się profesjonalnie rysowaniem – narysować własny komiks, ilustrować książki, projektować okładki?
Megan-Uosiu: Cóż... Narysowałam już własny komiks, zilustrowałam książkę i zaprojektowałam okładkę. (xP) Ale tak, w przyszłości chciałabym narysować jeszcze więcej komiksów!
Megan-Uosiu
6. Rysujesz w stylu manga – dlaczego zdecydowałaś się rysować właśnie w takim stylu?
Megan-Uosiu: Uważam, że proporcje mangowe są przyjemne dla oka. Rysuję też w innych stylach, ale ten najbardziej mi się podoba.
7. Preferujesz rysowanie na tablecie graficznym czy tradycyjnie, za pomocą ołówka, cienkopisu i markerów?
Megan-Uosiu: Gdybym miała wybór, wolę rysować ręcznie, ponieważ mniej męczą się od tego oczy. Niestety nie da się oszczędzać w żaden sposób ręki - oba sposoby wykorzystują ją w podobnym stopniu.
8. Odnosząc się jeszcze do poprzedniego pytania, co jest według Ciebie lepsze, rysowanie na tablecie czy za pomocą ołówka?
Megan-Uosiu: Rysowanie na komputerze daje lepsze efekty, jeśli rezultat chce się gdzieś publikować. Istnieje tam też możliwość wielokrotnego poprawiania popełnionych błędów. Media tradycyjne nie wybaczają tak wielu pomyłek, ale za to dają niepowtarzalną fakturę, którą warto stosować także w pracach komputerowych. Najczęściej łączę obie techniki wykorzystując atuty każdej z nich.
Megan-Uosiu
9. Czy myślałaś może o założeniu kanału na YouTube, na którym pokazywałabyś jak rysujesz, robiąc tzw. speedpainty?
Megan-Uosiu: Mam kanał na YouTubie, chociaż są na nim głównie moje animacje, itp. Mam też kanał do livestreamów na Picarto.TV, gdzie pokazuję jak rysuję mediami tradycyjnymi i w programach komputerowych.
10. Co sądzisz o polskich rysownikach?
Megan-Uosiu: Nie mam pojęcia jak się ma obecna młoda generacja, ale za moich czasów (xD) było mnóstwo utalentowanych rysowników. W tej chwili prawie wszyscy pracują w branżach związanych z grafiką i robią światową karierę. Jestem z nich bardzo dumna. (Goku, Radittz, Len-Yan, Saharaam, Clovery, Dranka, Usada, Kiwi, Anika, Razuri, Ulvar, Kth, Javvie, Merillian, Dzioo, KnP, NoCka i wielu, wielu innych.)
Megan-Uosiu
11. Czy pośród rysowników istnieje artysta, którego podziwiasz, który jest dla Ciebie wzorem?
Megan-Uosiu: Jest wiele takich osób, np. Joodlez, Shilin, Obata, Arakawa, itd.
12. Czy czytasz może komiksy polskich autorów, nie tylko te papierowe, ale też publikowane w sieci?
Megan-Uosiu: Tak, niektóre. Ostatnio moim ulubionym jest "Kawaii Scotland" autorstwa Dranki i Kobiety Ślimak.
13. Czy poza rysowaniem masz inne hobby?
Megan-Uosiu: Owszem. Gotowanie, robienie deserów, jeżdżenie na rolkach, itd.
Megan-Uosiu
14. Czy masz jakieś rady dla osób, które zaczynają swoją przygodę z rysunkiem?
Megan-Uosiu: Tak. Prowadzę też kursy rysunku dla początkujących i zawsze powtarzam to samo: Rysowanie powinno być przyjemnością, a nie obowiązkiem. Rysuj to, na co masz ochotę i nie narzucaj sobie niemożliwych do osiągnięcia celów. Praktyka czyni mistrza. Ale praktyka wymaga czasu.
15. Bywasz na konwentach, lubisz tego typu imprezy?
Megan-Uosiu: Bywam i bardzo lubię. Mimo iż normalnie jestem nieśmiała, to uwielbiam pojawiać się na tego typu wydarzeniach. Zwykle jeżdżę na nie ze znajomymi i cieszę się z ich towarzystwa. Dlatego mam same dobre wspomnienia z konwentów.
Megan-Uosiu
16. Jeśli ktoś nigdy nie był na konwencie, w jaki sposób byś go zachęciła do przyjechania na taką imprezę?
Megan-Uosiu: Poleciłabym mu spróbować znaleźć przez Internet znajomych, którzy mają podobne zainteresowania, a potem zorganizować spotkanie z nimi na konwencie. Dzięki konwentom możesz spotkać na raz osoby mieszkające nawet w przeciwnych krańcach Polski.
17. Który konwent najlepiej wspominasz?
Megan-Uosiu: Wszystkie Balcony. Ekipa WWFF-u odwalała niesamowitą robotę i szczerze żałuję, że już nie robią konwentów. A jeśli znów jakiś zorganizują, to na pewno na niego pojadę.
18. Czy jest coś, co Cię zraża do jeżdżenia na konwenty?
Megan-Uosiu: Czasem ceny, jeśli któryś konwent naprawdę przesadzi. Ale wtedy po prostu wybieram mniejszą ilość dobrych konwentów, na których się pojawiam. Nie jeżdżę też na konwenty, na których wiem, że nie będzie nikogo ze znajomych rysowników. Bo z nimi - choćby konwent był i najgorszy - zawsze mogę usiąść gdzieś w kącie, porysować i spędzić miło czas.
Megan-Uosiu
19. Kiedy, w jakich okolicznościach zainteresowałaś się mangą i anime?
Megan-Uosiu: Jak pewnie większość osób, na początku nie miałam pojęcia, że nazywa się to "manga i anime". Jakoś w podstawówce koleżanka pokazała mi jeden z pierwszych numerów "Kawaii". Oglądałam też w telewizji "Pokemony", "Slayersów" i "Dragon Balla". Z kolei pierwszą mangą, którą świadomie przeczytałam - wiedząc już, co to jest - był "Fullmetal Alchemist".
20. Lubisz czytać mangę lub książki?
Megan-Uosiu: Owszem. 
21. Czy masz ulubionych autorów mang lub książek?
Megan-Uosiu: Jeśli chodzi o autorów mang, to muszę wymienić m.in. nazwiska takie jak: Hiromu Arakawa, Takeshi Obata, Yusuke Murata, Kouhei Horikoshi, Eiichiro Oda, Kazue Kato, Shun Saeki, Gosho Aoyama, Yoshiki Nakamura. Z książek najbardziej polecam Terry'ego Pratchetta i Eoina Colfera - to moi dwaj ulubieni pisarze.
22. Masz jakiś ulubiony film, serial albo anime?
Megan-Uosiu: "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra". Ulubionych anime mam więcej niż jestem w stanie wymienić, np. "Tengen Toppa Gurren Lagann", "One Piece", "Meitantei Conan" i inne.
23. Wolisz anime czy animowane filmy, produkowane przez np. DreamWorks, Pixar albo Disneya?
Megan-Uosiu: Każda produkcja, która jest dobra - niezależnie od gatunku czy stylu - przypadnie mi do gustu. 
Megan-Uosiu
24. Jakiej muzyki słuchasz? Czy ona w jakiś sposób nastraja Cię do pracy, poprawia nastrój, inspiruje?
Megan-Uosiu: Moje ulubione gatunki muzyki to symphonic metal, power metal, rock... a także pop, muzyka klasyczna - naprawdę, słucham prawie wszystkiego - oprócz hip hopu i rapu. Tak, muzyka pomaga mi w pracy - np. jeśli chcę coś skończyć szybko, to puszczam sobie dynamiczny utwór.
25. Czy masz ulubione zwierzę? Niekoniecznie z naszego świata, ale może z anime, filmu czy gry?
Megan-Uosiu: Uwielbiam prawie wszystkie zwierzęta. Najbardziej psy, koty (także duże koty), łosie. Bardzo często chodzę do zoo lub w inne miejsca, gdzie mogę je spotkać.
Megan-Uosiu
26. Czy są jacyś youtuberzy, których filmiki oglądasz na bieżąco?
Megan-Uosiu: Tak, Yuyechka i Gero.
27. Masz jakieś plany na najbliższą przyszłość?
Megan-Uosiu: Znaleźć pracę i skończyć kolejny komiks.
28. Czy na zakończenie zechciałabyś coś dodać?
Megan-Uosiu: Dziękuję bardzo, że mnie tu ugościłaś. Przepraszam, jeśli coś źle napisałam. Powodzenia z twoim własnym komiksem! <3
(I jeśli czyta to jeszcze jakiś inny rysownik komiksów - trzymam kciuki, żeby udało ci się skończyć Twój komiks!)
Megan-Uosiu
O wow, dziękuję ;) Również życzę Ci powodzenia i wszystkiego dobrego! I zapraszam na stronę Megan-Uosiu: KLIK! 
A także do przeczytania jej pracy: KLIK!

Komentarze

 1. Wspaniałe prace i świetna dbałość o szczegóły :)
  A Pan Rycerz z komiksu wymiata :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Megan wygląda na bardzo sympatyczną osobę, widać, że jej pasja jest prawdziwa. Najbardziej rozbawiło mnie jak powstał jej pseudonim. :)
  Ma piękne prace, Twoja rola też jest niczego sobie w tym poście! :D
  Pozdrawiam,
  Aiko-chan :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zmień proszę czcionkę na bezszeryfową, będzie dużo ładniej wyglądać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

EXCLUSIVE: wywiad z Growchu

EXCLUSIVE: wywiad z CandyPie

EXCLUSIVE: wywiad z Inioli

Przyjaciele i znajomi :)