EXCLUSIVE: wywiad z WORLD by HOKA

Witam wszystkich :) Tydzień pełen niespodzianek trwa w najlepsze, bo oto wchodzę z rana na fejsa i... widzę, że WORLD by  HOKA przesłała mi odpowiedzi do wywiadu! <3 Natychmiast musiałam go dodać - wbijcie i polubcie jej stronę: WORLD by HOKA i zapraszam do zapoznania się z wywiadem! 
WORLD by HOKA

1. Jak wpadłaś na pomysł na Twój pseudonim?
Hoka: Jeśli chodzi o samą ksywkę "Hoka" to nadali mi ją znajomi, ja jedynie zmieniłam język. Natomiast WORLD by HOKA, powstało po wielu zmianach. Nie chciałam zakładać kolejnej strony "xyz photo/photography", ponieważ nie uważam, by moje zdjęcia osiągnęły tak wysoki poziom, aby używać tego zwrotu w nazwie. Sama strona fp nie została stworzona przeze mnie, a przez mojego przyjaciela. Mimo wszystko chciałam pokazywać ludziom świat jakim ja go widzę, stąd stanęło na takiej, a nie innej nazwie.
2. Od jak dawna zajmujesz się cosplayem?
Hoka: Samo zainteresowanie cosplayem zaczęło się od pierwszego konwentu na który się wybrałam - był to Magnificon IV ... czyli jakoś od 2006 roku? Byłam wtedy bez cosplayu, za to przy następnej edycji już występowałam.  
3. Dlaczego lubisz cosplay?
Hoka: Myślę że cosplay nie jest tyle zabawą, co nauką. Pozwala rozwijać się w wielu kierunkach i to nie tylko manualnych. Uczy nas pokory, dotrzymywania terminów (choć tutaj różnie bywa XD), nie raz odpowiedzialności za grupę, a także samodzielności. Lubię cosplay także za to, że zmusza nas do myślenia, działania, a także dążenia do obranych przez nas celów. A przy tym dalej bawi.
4. Czy masz swój ulubiony strój?
Hoka: W zasadzie to nie do końca. Chociaż myślę, że takim strojem mógłby być Shuichi Shindou z "Gravitation". Ale to bardziej miłość do postaci niż do stroju <śmiech> Hmm... może też cosplay Ayase z "Okane ga Nai".
5. Czy kierujesz się jakimiś kryteriami przy wyborze postaci, której cosplay chcesz zrobić?
Hoka: Tak. Przede wszystkim nie wybieram postaci na które nie pasuje. Zazwyczaj lubię wcielać się w drobnych/małych chłopców ... chociaż lubię też duże suknie. Jednak przede wszystkim muszę lubić daną postać.
WORLD by HOKA

6. Czy jest wśród stworzonych przez Ciebie cosplayi strój postaci, z którą się utożsamiasz, którą szczególnie lubisz?
Hoka: Raczej nie. Jak wspomniałam wyżej bardzo lubię postać Shuichiego Shindou, ale nie jest to postać z którą się utożsamiam. Po prostu lubię jego charakter.
7. Podczas tworzenia danego stroju, z jakim materiałem najbardziej lubisz pracować
Hoka: No właśnie z materiałem XD Tak ogólnie. Nie lubię zbroi, pianki, worbli... stroję z tych materiałów są dla mnie nieporadne i nieatrakcyjne. Uwielbiam materiał, koronki, falbanki ... im więcej różnych warstw tym lepiej. 
8. Co jest najtrudniejsze, a co najprzyjemniejsze w tworzeniu cosplayu?
Hoka: Dla mnie osobiście chyba propsy. I może nie tyle, że są najtrudniejsze, ale najmniej przyjemności sprawia mi tworzenie ich, dlatego najtrudniej wziąć mi się za ich tworzenie. Natomiast ostatnio zakochałam się w układaniu wigów i staram się rozwijać w tym kierunku. Więc obecnie jest to dla mnie najprzyjemniejsze.
9. Czy jest jakiś cosplayer/cosplayerka, którą podziwiasz?
Hoka: Nie. Mam bardzo dużą słabość do cosplayerki Geshy Petrovich. Uwielbiam jej pracę i ogólnie lubię ładnych ludzi <śmiech> ale nie ma takiej osoby, którą bym podziwiała, czy to od strony cosplayu, czy fotografii. 
WORLD by HOKA

10. Od kiedy interesujesz się fotografią?
Hoka: Samą fotografią interesuję się od dawna, bo miałam z nią styczność już w gimnazjum, czyli jakoś 13-14 lat i towarzyszyła mi zarówno w gimnazjum, liceum jak i w technikum, gdzie zajmowaliśmy się bardziej fotografią reklamową. Natomiast fotografią cosplayową zajmuję się od niedawna. W zasadzie to od pierwszego Tsuru, więc teraz będzie 4 rok(?) Nigdy też nie myślałam, żeby się nią zajmować. Przyjaciel cosplayer mnie trochę wkręcił w sesje i tak już zostało.
11. Czy ciężko jest zorganizować sesję fotograficzną?
Hoka: Zależy od rozmiaru sesji. Jeśli mówimy o dużej zorganizowanej sesji, gdzie udział bierze 10, czy 20 osób, to tak. Jest to ciężkie, bo trudno zgrać tak wiele osób w jeden wybrany termin i miejsce. Jednak jeśli chodzi o 2-3 osoby to nie. Wystarczy wolny weekend i dogadanie godziny/miejscówki. 
12. Czy możesz pokrótce opowiedzieć, jak wygląda prowadzona przez ciebie sesja fotograficzna?
Hoka: Zakładając, że jest to 1-2 osoby... najczęściej to cosplayerzy do mnie piszą. Zdarza się tak, że chce zrobić jakąś sesję z wybranej serii. Przeglądam sobie cosplayerów, ich stroje, po czym piszę do wybranej osoby (jeśli takową znajdę). Tak przykładowo było przy sesji z serii NANA, którą miałam przyjemność prowadzić z Kicking-Machine oraz Namidanobaka. Sesja polegała na spotkaniu się w wyznaczonym miejscu o wyznaczonej godzinie. Dziewczyny przebrały się na miejscu, ponieważ organizowana była w wcześniej zarezerwowanym pokoju hotelowym. Potem odzwierciedlaliśmy wybrane przez siebie grafiki/arty. Był czas na luźne zdjęcia, na wygłupy, jak i na poważniejsze kadry.
Nigdy nie staram się podchodzić do cosplayerów super poważnie. Raczej wolę ich rozluźnić, żeby zachowywali się naturalnie. Nie lubię przepozowanych zdjęć. Oprócz swojej wizji zawsze staram się wykonać także zdjęcia w wizji cosplayera. Bo każdy ma inne spojrzenie. Po sesji zazwyczaj wysyłam wszystkie zdjęcia do modela/i. 
WORLD by HOKA

13. Którą sesję najlepiej wspominasz?
Hoka: To trudne pytanie, bo było ich tak dużo! Myślę że taką najbardziej wyróżniającą się sesją, którą zrobiłam była sesja z trzech serii Yu-Gi-Oh! Zorganizowaliśmy wtedy jeden z pierwszych w Polsce kilkudniowy plener fotograficzny o nazwie Seskon. Było dużo zabawy i śmiechu, dlatego wspominam ją bardzo pozytywnie. No i oczywiście w tym roku planujemy drugą edycję.
14. Czy masz swoje ulubione zdjęcia?
Hoka: Mam i zawsze wrzucam je w sklejce w podsumowaniu rocznym.
15. Bywasz na konwentach, lubisz tego typu imprezy?
Hoka: Bywam, ale staram się wybierać mniejsze konwenty. Taki sentyment. Jednak mam raczej nijakie podejście do nich. W tej chwili ani ich nie lubię, ani nienawidzę.
16. Który konwent najlepiej wspominasz?
Hoka: Pierwsze trzy edycje Balconu na Śląsku.
17. Czy jest coś, co Cię zraża do jeżdżenia na konwenty?
Hoka: Hmmm... im większy konwent tym mniej chce się na niego wybrać. Plus na pewno termin. Wiosną czy latem chętniej jeżdżę na konwenty. Natomiast jesień czy zima to dla mnie pory roku w których najchętniej nie wychodziłabym z domu. Gdybym mogła to zimę bym przespała XD
18. Lubisz czytać mangę lub książki? Czy masz swoje ulubione tytuły, autorów?
Hoka: Lubię czytać, choć mam na to bardzo mało czasu. Jeśli chodzi o mangę  to stanowczo mam zaufanie do CLAMPa, Minami Ozaki i Miyamoto Kano. Natomiast z książek bardziej skupiam się na gatunku i fabule niż na autorze, więc chyba nie mam swojego ulubionego autora.
19. Masz jakiś ulubiony film, serial albo anime?
Hoka: Hmmm ... raczej nie. Lubię oglądać horrory, natomiast jeśli chodzi o anime to jednak stanowczo wolę mangę. Chociaż z seriali na pewno "Big Bang Theory".
20. Które z obejrzanych przez Ciebie w tym roku anime (zarówno odcinkowe jak i pełnometrażowe, jeśli oglądałeś) uważasz za najlepsze i warte polecenia?
 Hoka: W tym roku ... nie oglądałam żądnego anime. Przynajmniej nie żądnego nowego, ponieważ odświeżałam produkcje Studia Ghibli jak i ponownie obejrzałam "Hotarubi no Mori e"... ale nadal mam nadzieję na kontynuację "Akatsuki no Yona".
WORLD by HOKA

21. Wolisz anime czy animowane produkcje wytwórni takich jak Dream Works, Pixar, etc?
Hoka: Jak pisałam wyżej, wolę mangi od anime, więc animowane produkcje bardziej do mnie przemawiają. Może dlatego, że na dłuższą metę mniej czasu muszę poświęcić na obejrzenie. I dużą zasługę w tym ma z pewnością fakt, że kocham Studio Ghibli!

22. Które z przeczytanych przez Ciebie w tym roku mang uważasz za najlepsze i warte polecenia?
Hoka: Jestem Yaoistką, więc może lepiej się tutaj nie będę wypowiadać (moje gusta są dość  dziwne). Ale na pewno czekam na premierę Sweeper wydawnictwa Waneko. Czytałam tą mangę już wcześniej i uważam, że jest warta polecenia.
23. Jakiej muzyki słuchasz? Czy ona w jakiś sposób nastraja Cię do pracy, poprawia nastrój, inspiruje?
Hoka: Tak naprawdę to słucham wszystkiego, właśnie zależnie od nastroju. Choć największą słabość mam do Rocka i Punk-rocka.
24. Czy masz ulubione zwierzę? Niekoniecznie z naszego świata, ale może z anime, filmu czy gry?
Hoka: Uwielbiam koty i króliki. Natomiast nie przepadam za psami (chyba że są bardzo duże) oraz boję się koni.
25. Czy są jacyś youtuberzy, których filmiki oglądasz na bieżąco?
Hoka: Nie. Kompletnie mnie nie interesują. Nawet nie wiem czy jakichś kojarzę XD
26. Masz jakieś plany na najbliższą przyszłość, którymi zechciałabyś się podzielić?
Hoka: ... raczej nie. Są to plany, które wymagają jeszcze wiele szlifów, więc wolę nie zapeszać.
WORLD by HOKA

27. Czy poza cosplayem i fotografią masz inne hobby?
Hoka: Interesuję się rysunkiem, współpracuję z wydawnictwem The Cold Desire i można mnie znaleźć na DeviantArcie pod nazwą "hoka-no".
28. Czy na zakończenie chciałabyś coś dodać od siebie?
Hoka: Jak ktoś kiedyś powiedział: każdy jest reżyserem własnego życia, także cokolwiek postanowicie pamiętajcie, że bez was się to nie uda! Róbcie to co zawsze sprawia wam radość i nigdy nie udawajcie kogoś kim nie jesteście.
No i oczywiście dziękuję za wywiad, było mi bardzo miło opowiedzieć wam trochę o sobie.
Ja również bardzo dziękuję Hoka <3 Ściskam Cię mocno i życzę powodzenia w dalszej karierze zarówno cosplayerki jak i fotografa!
Ponadto, mam dla Was jeszcze jedną prośbę - znajoma blogerka bardzo potrzebuje WASZEJ pomocy! http://ayuna-chan.blogspot.com/ bierze udział w konkursie na stronie Markowe-Oobuwie.com.pl, więc wbijcie w link: KLIK! polubcie zdjęcie i pomóżcie jej wygrać! <3 <3
W tym odcinku to już wszystko i cóż... Ciekawe, co nas czeka jutro ;)

Komentarze

 1. Hmmm, bardzo interesujące :)
  Obserwuję i zapraszam do mnie
  http://zyciepelnekoloru.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, że wpadłaś i zaobserwowałaś, żeby zostać na dłużej :D :D
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Wywiad niezwykle interesujący i długi :o
  Ale co z tego jak długi skoro dobrze napisany i szybko się go przeczytało ;)
  może wspólna obserwacja ? Jeśli tak zacznij i zawiadom na blogu :) Anishia15.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę, że ci Ci podobał^^
   Również pozdrawiam i zapraszam ponownie!

   Usuń
 3. Świetny wywiad! Najbardziej podoba mi się środkowe zdjęcie :D

  Zapraszam Na Mojego Bloga Sakurakotoo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cosplaye z mangi oraz anime pt "NANA" - polecam obejrzeć <3 <3

   Usuń
 4. Wow, świetny tekst. Sprawdzasz się w roli reporterki, ale także Hoka wydaje się być bardzo sympatyczną osobą :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aww, dziękuję^^ bardzo miło to słyszeć! <3 Tak, Hoka jest świetna :D <3 bardzo się cieszę, że udzieliła mi wywiadu!

   Usuń
 5. Kocham czytać wywiady. Interesująca osoba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super że przeprowadzasz wywiady, bo uwielbiam je :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło słyszeć :D :D Zapraszam ponownie! :D :D

   Usuń
 7. Super że przeprowadzasz wywiady, bo uwielbiam je :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam czytać wywiady, a ten jest świetny. :)
  Obserwuję z przyjemnością. :)

  http://magdalenblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, zaraz się odwdzięczę ;) :D

   Usuń
 9. Inspirujący wywiad!
  Prosimy o więcej! Z reguły nie lubię czytać wywiadów, ale ten bardzo mi się spodobał. Czekam z niecierpliwością na kolejne ;)
  http://stylowka4u.blogspot.com/2016/03/34-hello-darkness-my-old-friend-ive.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że tak uważasz^^ <3 Zapraszam ponownie! :D :D

   Usuń
 10. Świetny wywiad! Ostatnio przekonuję się do.anime choć nigdy mnie nie interesowalo. Świetny design pozdrawiam.i.obserwuję :)


  http://nonstopyou.blogspot.com/2016/03/moja-playlista.html?m=1#comment-form

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już też obserwuję, bardzo dziękuję :D
   Pozdrawiam! :D

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

EXCLUSIVE: wywiad z Growchu

EXCLUSIVE: wywiad z CandyPie

EXCLUSIVE: wywiad z Inioli

Przyjaciele i znajomi :)